DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Op. Dr. Nezih Yıldırım
Op. Dr. Nezih Yıldırım
Giriş Tarihi : 25-04-2022 17:53

Performans havucu nereye kadar?

Bilindiği üzere mevcut iktidar 2002 yılında iktidar olduktan sonra bizim ana unsuru olduğumuz sağlık sektöründe "Sağlıkta Dönüşüm Programı" adını verdiği uygulamalara girişerek toplum tarafından da büyük itibar gören ve haliyle kendisine yüklü bir oy desteği getiren uygulamalara girişti. Bu süreçte kamuda sağlık hizmetine ulaşımı kolaylaştırmak adına yaptıkları bazı uygulamalarda hekimlerin de bu dönüşüme entegre olmasını kolaylaştırmak için "Performansa Dayalı Döner Sermaye Sistemi" çok önemli bir yer tutuyordu. 
Bu sistem, kamu hastanelerinde yapılan her muayene, hastaneye yatırılan ve yatarak tedavi gören her hasta, uygulanan her işlem, yapılan her ameliyat belli bir katsayı ile ücretlendirilip hekimlere belli bir puan karşılığı ile maaş üstüne döner sermayeden ödenecek bir rakam ile bir nevi ödüllendirme üzerine kurulu idi.
Burada temel amaç yıllardır kamudaki maaşları cüzi tutulan hekimlerin muayenehaneler üzerinden elde ettikleri gelire bir alternatif oluşturmak ve ileride geçilecek tam gün sistemi, bu muayenehanelerin kapatılması için uygun zemini oluşturmaktı. Nitekim birkaç sene sonra "Tam Gün Yasası", kamuda yalnız hekimlere verilmiş bir hak olan mesleğini özelde de icra ederek para kazanabilme hakkı, karşılığında hemen hiçbir şey verilmeden ellerinden alınarak uygulamaya konuldu.
Performansa dayalı döner sermaye uygulaması hemen tamamıyla verilen hizmetin niteliğini değil niceliğini ölçen, kamu hekimleri arasındaki iş huzurunu bozabilecek ve bazı hekimlerin insani olmayan sayılarda polikliniklerde hasta bakıp  ameliyathanelerde astronomik işlemlerin uygulamaya konulduğu bir at yarışına dönüştü.

Aradan geçen yıllarda bu hizmetlerin ücretlendirmelerine anlamlı bir zam gelmeyince ve bu döner sermaye rakamlarından yapılan sabit ek ödemeler artık dağıtılabilir performans ücretlemelerini ödenemeyecek rakamlara düşürerek sıfırlamaya başlayınca bir çok hekim bu performans havucunun bir sonu olduğunu, özlük hakları ve mesleki olarak tatmin edici olan bir sabit maaşın şart olduğunu görmeye başladı.
Bu süreçte uygulamaya konulan malpraktis yasaları ile artan mesleki sorumluluk ve hekimlere kesilen astronomik cezalar da birçok meslektaşımızın hak taleplerini ücretler kadar hukuki korunma ve özlük hakları noktasına da taşımasına neden oldu.

Özellikle son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar, paranın hızla değer kaybetmesi ve buna bağlı geçmiş yıllara oranla daha yüksek hesaplanan maaş zamları döner sermaye ödemelerindeki erimeyi çok daha hızlı bir ale getirmesi ile çoğu hastane bu performansa dayalı döner sermayeyi dağıtamayacak hale geldi, haliyle hekimlerin büyük kısmı da mesleğini olması gereken insani rakamlarda sahada uygulama yoluna yöneldi.

Yıllardır sağlıkta yaşanmakta olan bu at yarışı, bu skora dayalı performans kavgasını oya tahvil ederek halk desteği alan iktidar performans havucu ile elde ettiği kazanımların ve bunun sahaya yansıması olan anormal muayene rakamlarının düşmesinin işine gelmeyeceğinin farkında. Hemen gelişmiş hiçbir ülkede olmayan hastaneye başvuru ve nüfusa göre muayene oranlarını aynı seviyelerde tutmanın hesapları ile sabit ek ödemeleri genel bütçeye alarak artık can çekişen bu sisteme bir kaç yıl daha yaşayacağı bir can suyunu vermenin hesaplarını yapmakta. Bu süreçte elindeki imkanlarla ülkedeki hekim ve özellikle uzman hekim sayısını da yine nitelikten ziyade niceliği ön planda tutan bir anlayışla arttırarak bu süreç sonunda hekimlerin elindeki pazarlık kozunu da zayıflatmayı amaçlıyor.

Son olarak şubat ayından itibaren uygulanan SUT zammı ve bu uygulama ile hekimlerin ne kadar ikna edilerek iktidarın hesaplarına hizmet edeceğini hep birlikte göreceğiz. Belli branşlarda bir yere kadar amaçlarına ulaşsalar da hekimlerin  önemli bir kısmının bu çile bu şartlarda çekilmez düşüncelerinin yansıdığı Kadın Hastalıkları ve Doğum, Major cerrahi branşlar gibi risk-kar dengesi çok bozuk olan ve özel sektörde astronomik kazanç şansı kamuya göre çok çok büyük olan Dermatoloji, Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi gibi alanlarda kısa vadede sorunların çözümü mümkün gözükmüyor.

Mevcut siyasi erk elindeki gücü ve imkanları sistemi düzeltecek radikal müdahaleler yerine küçük pansumanlarla çarkı döndürmeni hesaplarını yapmaya devam edeceği sinyallerini veriyor.
Bakalım biz kamu hekimleri buna daha ne kadar müsaade edip boynumuzu eğeceğiz?

NELER SÖYLENDİ?
@
İSMAİL TAŞÇI 5 ay önce
Çok iyi ifade edilen sorunun çözümü gerçekleşmediği takdirde gelecekten endişe duymamak mümkün mü
ÇOK OKUNANLAR
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Tercihiniz hangisi olur / olurdu?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA